City Gate Hotel
Doha,
Qatar
Faciliteter
- Pool
- Gym
- Spa
Hotellbeskrivning
City Gate Hotel ligger centralt i Doha, en fem minuters bilfärd från både Souq Waqif konstcenter och Souq Waqif. Detta hotell med spa ligger 1,9 km från Doha Corniche och 7,4 km från City Centre Shopping Mall. Känn dig som hemma i ett av de 177 luftkonditionerade rummen med minibarer och smart-tv. Gratis wi-fi gör att du kan hålla dig uppkopplad, och satellit-tv erbjuder underhållning. Badrummen har bidéer och hårtorkar. På rummet finns telefon, laptopanpassade värdeförvaringsskåp och skrivbord. Avstånd avrundas till närmsta decimal.
Grand Hamad Street - 0,4 km
Souq Waqif - 1,2 km
Guldsouken - 1,3 km
Souq Waqif konstcenter - 1,4 km
Pouce - 1,4 km
Abdulla Bin Zaid Al Mahmouds islamiska kulturcenter - 1,5 km
Al Khoot-fortet - 1,6 km
Souq Waqif park - 1,7 km
Msheireb-museerna - 1,7 km
Pärlmonumentet - 1,8 km
Doha hamn - 1,8 km
Doha Corniche - 2,1 km
Qatars nationalmuseum - 2,2 km
MIA Park - 2,2 km
Museum of Islamic Art - 2,3 km
Närmaste flygplatser är:
Doha Intl. Airport (DIA), Doha, Qatar - 6,5 km
Doha (DOH-Hamad Intl.) - 13,7 km
Rekommenderad flygplats för City Gate Hotel är Doha (DOH-Hamad Intl.).
Gäster har tillgång till bland annat business-service, kemtvätt/tvättjänster och reception (öppen dygnet runt). Planerar du ett event i Doha? På detta hotell finns det event- och konferensutrymmen på upp till 70 kvadratmeter, däribland konferensrum och mötesrum. Gäster erbjuds flygtransfer tur/retur mot en avgift (tillgänglig dygnet runt), och avgiftsfri parkering finns på plats. Skäm bort dig själv med ett besök på deras fullständiga spa. Här har du tillgång till bland annat gym och inomhuspool. Boendet har även gratis wi-fi, conciergetjänster och en frisersalong. Ta en bit mat på någon av de många matställena detta hotell erbjuder. Här finns bland annat 2 restauranger och ett kafé. Slappna av med en god drink på en av boendets 2 barer/lounger. Frukostbuffé serveras dagligen mot en avgift från 06.30 till 10.30.Du kommer att ombes att betala följande avgifter på boendet – avgifterna kan inkludera tillämpliga skatter:
- Kontantdeposition: USD 200 per boende, per dag
Vi har listat alla tilläggsavgifter som boendet har upplyst oss om.
- Avgift för frukostbuffé: USD 13.7 per person (ungefärligt pris)
- Avgift för flygtransfer: USD 100 per fordon (enkel resa, max. antal passagerare 3)
- Avgift för flygtransfer per barn: USD 100 (enkel resa), (ålder från 17 till 18 år)
- Avgift för extrasäng: USD 100 per natt
Det är möjligt att listan ovan inte är fullständig, samt att avgifter och depositioner inte inkluderar skatt. Observera att dessa kan komma att ändras.
- Bruk av kläder är valfritt.
- Det kan finnas lokala lagar som gör att ogifta gäster inte kan dela rum. Det är gästernas ansvar att kunna uppvisa äktenskapsbevis om så krävs av boendet.
- Poolen är tillgänglig mellan 07.00 och 20.00.
- Endast registrerade gäster är tillåtna på boendets rum.
- Djur och assistanshundar är ej tillåtna.
