The St. Regis Marsa Arabia Island, The Pearl Qatar

Doha, Qatar Flagga - Qatar

Faciliteter

  • Pool
  • Gym
  • Spa
  • Flygplats Doha (DOH): 18.3 km

Recensioner

| 4,7/5
Läs recensionerna här

Hotellbeskrivning

The St. Regis Marsa Arabia Island, The Pearl Qatar ligger i Doha i nöjesdistriktet, en tio minuters bilfärd från både City Centre Shopping Mall och Doha Corniche. Detta hotell med familjevänlig profil ligger 6,9 km från Katara Beach och 13,1 km från Souq Waqif. Känn dig som hemma i ett av de 193 luftkonditionerade rummen som har kök med stor kyl/frys och ugn. Sängen har duntäcken och sängtillbehör av högsta kvalitet. Gratis wi-fi ser till att du kan hålla dig uppkopplad, och en 55-tums LED-tv med digitalkanaler erbjuder all underhållning du behöver. På rummet finns skrivbord och separata sittutrymmen. Städning erbjuds dagligen. Avstånd avrundas till närmsta decimal.

Lagoona Mall - 2,6 km
Galeries Lafayette - 3,6 km
Qatars operahus - 4 km
Kulturstaden Katara - 4,1 km
De tre aporna - 4,3 km
Katara Beach - 4,4 km
Lusail Marina Corniche - 4,4 km
Katara konstcenter - 4,4 km
Al Thuraya planetarium - 4,6 km
Lusail Marina - 4,8 km
Doha Exhibition Center - 6 km
Doha Golf Club - 6,2 km
Place Vendôme köpcentrum - 6,4 km
Lusail Winter Wonderland - 7,1 km
Qatar University - 7,7 km

Närmaste flygplatser är:
Doha Intl. Airport (DIA), Doha, Qatar - 19,7 km
Doha (DOH-Hamad Intl.) - 27,2 km

Rekommenderad flygplats för The St. Regis Marsa Arabia Island, The Pearl Qatar är Doha (DOH-Hamad Intl.).

Gäster har tillgång till bland annat kemtvätt/tvättjänster, reception (öppen dygnet runt) och bagageförvaring. Gratis parkeringsservice erbjuds på plats. Skäm bort dig med ett besök på deras spa, som erbjuder bland annat kroppsbehandlingar och ansiktsbehandlingar. Här har du tillgång till 3 utomhuspooler, en ångbastu och ett dygnet runt-öppet fitnesscenter. Detta hotell har även gratis wi-fi, conciergetjänster och en frisersalong. Njut av medelhavsköket på Bay View, en av de 8 restauranger detta hotell ståtar med, eller stanna på rummet och utnyttja dess rumsservice dygnet runt. Du kan även hitta lättare måltider på deras kafé. Avsluta dagen med en drink på boendets bar eller bar vid poolen. Frukostbuffé serveras dagligen mot en avgift från 06.00 till 11.00.
  • Avgift för frukostbuffé: QAR 175 för vuxna och QAR 87.5 för barn
  • Avgift för extrasäng: QAR 250.0 per natt

Det är möjligt att listan ovan inte är fullständig, samt att avgifter och depositioner inte inkluderar skatt. Observera att dessa kan komma att ändras.

  • Djur och assistanshundar är ej tillåtna.

Karta

Laddar sökresultatet...