The Islander Hotel

Praslin, Seychellerna Flagga - Seychellerna

Faciliteter

Recensioner

| 4,1/5
Läs recensionerna här

Hotellbeskrivning

The Islander Hotel ligger i Praslin bredvid en golfbana, en fem minuters bilfärd från och Petite Anse Kerlan och Cousin Island. Detta pensionat vid stranden ligger 2,7 km från Anse Georgette Beach och 2,7 km från Grand Anse Beach. Känn dig som hemma i ett av de 12 luftkonditionerade rummen med platt-tv. Gratis wi-fi gör att du kan hålla dig uppkopplad, och kabel-tv erbjuder underhållning. Badrum med dusch, regndusch och hårtorkar. På rummet finns värdeförvaringsskåp, takfläkt och telefon med gratis lokalsamtal. Avstånd avrundas till närmsta decimal.

Cousin Island - 1,3 km
Petite Anse Kerlan - 1,3 km
Grand Anse Beach - 2,6 km
Anse Georgette Beach - 3,5 km
Anse Lazio Beach - 3,8 km
Vallee de Mai naturreservat - 8,6 km
Côte-d'Or-stranden - 13,7 km
Fond Ferdinand Nature Reserve - 14,5 km
Source D'Argent Beach - 15,1 km
Anse Severe Beach - 15,1 km
Grand Anse Beach - 15,1 km
Anse Cocos Beach - 15,1 km
Anse Patate Beach - 15,1 km
Petite Anse Beach - 15,1 km
Anse La Farine Beach - 15,1 km

Närmaste flygplatser är:
Praslin Island (PRI) - 2,3 km
Victoria (SEZ-Seychelles Intl.) - 70,4 km

Rekommenderad flygplats för The Islander Hotel är Victoria (SEZ-Seychelles Intl.).

Gäster har tillgång till bland annat bagageförvaring, tvättmöjligheter och bibliotek. Gäster erbjuds flygtransfer tur/retur mot en avgift och avgiftsfri parkering finns även på plats. Här får du tillgång tilll privat strand och kan njuta av utsikten från terrassen och trädgården. Boendet har även gratis wi-fi, hjälp med bokning av biljetter och guidade turer och ett picknickområde. Gäster på The Islander Hotel kan äta gott på Capricorne. Släck törsten med din favoritdrink i boendets bar. Kontinental frukost serveras dagligen mot en avgift från 08.00 till 10.00. Följande anläggningar är stängda efter årstid varje år från 20 december till 03 januari:
  • Restaurang

Du kommer att ombes att betala följande avgifter på boendet – avgifterna kan inkludera tillämpliga skatter:

  • Stadsskatt: 1.58 EUR per person per natt. Skatten gäller inte barn under 13 år.

Vi har listat alla tilläggsavgifter som boendet har upplyst oss om.

  • Avgift för kontinental frukost: EUR 15.00 för vuxna och EUR 8 för barn
  • Sen utcheckning är möjlig mot en avgift (endast i mån av tillgång)
  • Avgift för extrasäng: EUR 40.0 per natt

Det är möjligt att listan ovan inte är fullständig, samt att avgifter och depositioner inte inkluderar skatt. Observera att dessa kan komma att ändras.

  • Förhandsbokningar krävs för golftider. Bokningar kan göras genom att kontakta detta pensionat innan ankomsten med kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen.
  • Djur och assistanshundar är ej tillåtna.

Karta

Laddar sökresultatet...