Marriott Resort Palm Jumeirah, Dubai

Jumeirah Beach, Förenade Arabemiraten Flagga - Förenade Arabemiraten

Faciliteter

  • Pool
  • Barnpool
  • Bar
  • A/C
  • Gym
  • Barnklubb
  • Flygplats Dubai (DXB): 41.3 km
  • Flygplats Dubai World Central (DWC): 40.5 km

Recensioner

| 4,5/5
Läs recensionerna här

Hotellbeskrivning

Mitt i Dubai ligger Marriott Resort Palm Jumeirah, Dubai, en knapp fem minuters bilfärd från Palm Jumeirah köpcentrum och The View at The Palm. Detta hotell vid stranden ligger 5,7 km från Dubai Marina Mall och 6 km från The Walk. Känn dig som hemma i ett av de 602 rummen med minibarer och platt-tv. Gratis wi-fi gör att du kan hålla dig uppkopplad, och satellit-tv erbjuder underhållning. Badrummen med badkar och dusch har djupa badkar och regndusch. På rummet finns telefon, värdeförvaringsskåp och skrivbord. Avstånd avrundas till närmsta decimal.

Palmöarna - 0,1 km
Palm West-stranden - 1,1 km
The View at The Palm - 1,2 km
Palm Jumeirah köpcentrum - 1,3 km
American University of Dubai (AUD) - 2,4 km
The Pointe - 3,7 km
Al Sufouh Beach - 4,1 km
Dubai College - 4,3 km
Emirates Golf Club - 4,3 km
Mohammad Bin Ahmed Al Mullas moské - 4,5 km
The Walk - 4,7 km
Skydive Dubai - 4,9 km
Dubai Marina Mall - 5,7 km
Jebel Ali Race Course - 6,1 km
Marina Beach - 6,1 km

Närmaste flygplatser är:
Dubai (DWC-Al Maktoum Intl.) - 41,7 km
Dubai (DXB-Dubai Intl.) - 31,1 km
Sharjah (SHJ-Sharjah Intl.) - 58,5 km

Gäster har tillgång till bland annat business-service dygnet runt, kemtvätt/tvättjänster och reception (öppen dygnet runt). På detta hotell erbjuds event- och konferenslokaler såsom konferenscenter och 11 mötesrum. Gratis parkeringsservice erbjuds på plats. Skäm bort dig med ett besök på deras spa, som erbjuder bland annat massage, kroppsbehandlingar och ansiktsbehandlingar. Efter ett dopp i en av 2 utomhuspooler kan du varva ned på den privata stranden. Boendet har även gratis wi-fi, conciergetjänster och gratis barnpassning. Detta hotell har 10 restauranger som serverar bra mat, som till exempel Above eleven Dubai. Du kan också välja att lata dig på rummet med rumsservice dygnet runt. Avsluta dagen med en drink på boendets bar, strandbar eller bar vid poolen. Frukostbuffé serveras dagligen mot en avgift från 07.00 till 11.00.

Du kommer att ombes att betala följande avgifter på boendet – avgifterna kan inkludera tillämpliga skatter:

  • Galamiddag på nyårsafton (31 december) per vuxen: 2495 AED
  • Avgift per barn för galamiddag på nyårsafton (31 december): 695 AED (från 3 till 11 år)
  • Stadsskatt: 20.00 AED per boende per natt
  • Staden föreskriver en turismavgift som debiteras på boendet. Avgiften är AED 20.00 för det första sovrummet per natt och ökar med AED 20.00 per natt för varje extra sovrum.

Vi har listat alla tilläggsavgifter som boendet har upplyst oss om.

  • Avgift för frukostbuffé: AED 85 per person (ungefärligt pris)
  • Deposition för husdjur: AED 500 per vistelse
  • Avgift för extrasäng: AED 200.0 per natt

Det är möjligt att listan ovan inte är fullständig, samt att avgifter och depositioner inte inkluderar skatt. Observera att dessa kan komma att ändras.

  • Poolen är tillgänglig mellan 09.00 och 18.00.
  • Anslutande rum kan erbjudas i mån av tillgång. Gäster kan be om anslutande rum genom att kontakta boendet direkt med kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen.
  • Husdjur tillåts endast i vissa rum och det tillämpas även andra begränsningar vad gäller husdjur. Gäster kan få tillåtelse att ta med sig husdjur genom att föranmäla detta. Kontaktuppgifter finns i bokningsbekräftelsen.
  • Kontantfria betalningsmetoder är tillgängliga för alla transaktioner och gäster får tillgång till rummen med mobilnyckel.

Karta

Laddar sökresultatet...