Aparthotel Playa Dorada, Sa Coma
S'illot,
Spanien
Faciliteter
- Restaurang
- Bar
- Barnklubb
- Avstånd strand: 10 m
- Flygplats Mallorca (PMI): 66.8 km
- Kokvrå
- Hiss
- Utomhuspool
- Restaurang
- Barnvänlig
- WiFi
- Barnpool
- Parkering
- Luftkonditionering
- Bar
- Rök fri
Hotellbeskrivning
Det centralt belägna detta lägenhetshotell är en bra utgångspunkt för strandturister som vill lära känna Sa Coma. Här finns Lägenhetshotellet. I närområdet finns en rad fritidsaktiviteter och naturen ca. 90 m från en sandstrand. Direkt utanför boendet finns en rad barer, affärer och restauranger.
De 153 lägenheterna och de 95 enrumslägenheterna som finns på hotellet är fördelade på sju våningsplan och nås lätt med en hiss. Den vänliga personalen i receptionen är behjälpliga vid alla eventuella frågor. Till faciliteterna hör bagageförvaring och kassaskåp. I samtliga allmänna utrymmen finns internet tillgängligt för gästerna. Vid resedisken erbjuds assistans för bokningar av utflykter. Boendet tillhandahåller en rad handikappanpassade bekvämligheter. Hotellets faciliteter är rullstolsanpassade. I affären kan mat köpas. Lägenhetshotellets har en härlig trädgård med lekplats. På boendet finns även ett TV-rum och ett lekrum. Om man anländer med eget fordon finns möjlighet att parkera på hotellet. På hotellet erbjuds även en barnvakt, en biluthyrning, medicinsk assistans, transferservice, tvättservice och flygbuss. Aktiva resenärer som vill upptäcka omgivningen med cykel kommer uppskatta cykeluthyrningen (avgiftsbelagt). För stöd av affärsverksamheter är en faxapparat disponibel.
För ett behagligt klimat i rummen finns luftkonditionering och centralvärme. Rummen har antingen en balkong eller en terrass från vilken gästerna kan njuta av havsutsikten. I rummen finns en bäddsoffa. Separata sovrum kan arrangeras. Vid behov kan både spjälsäng och extrasäng ordnas. Rummen är dessutom inredda med ett kassaskåp och en minibar. I kokvrån finns ett kylskåp och en te-/kaffemaskin. Gästerna har även tillgång till en byxpress. Det lilla extra som en telefon med direktval, en TV-apparat och wifi (gratis), gör semestertillvaron än mer bekväm. I badrummet finns en dusch och ett badkar, samt hårtork. Lägenhetshotellet erbjuder familjerum och rökfria rum.
De vuxna kan simma i utomhuspoolen och barnen kan bada i plaskdammen. Solstolar och parasoll på solterrassen gör semestern perfekt. En bubbelpool lockar till sköna stunder. Boendet erbjuder ett omväxlande utomhusprogram med beachvolleyboll, volleyboll och golf samt cykelåkning/mountainbikeåkning (mot en avgift). Hotellet har ett vattensportprogram med snorkling, dykning, vattenaerobic och vattengymnastik. Med bordtennis, biljard, dart och gymnastik på lägenhetshotellet har gästerna ett stort utbud av inomhusaktiviteter att välja mellan. Ett wellnessområde med ett solarium finns på boendet. Ytterligare fritidserbjudanden som erbjuds på boendet är ett underhållningsprogram, en miniklubb och livemusik.
På boendet finns en matsal, ett café och en bar. I den luftkonditionerade och rökfria restaurangen kan gästerna avnjuta en rad specialiteter. Hotellet erbjuder även möjligheten att boka måltidspaket som: övernattning med frukost och all-inclusive. En rad kulinariska läckerheter erbjuds i form av frukost, lunch och en variationsrik kvällsbuffé.

