Asma Hotel

Jumeirah Beach, Förenade Arabemiraten Flagga - Förenade Arabemiraten

Faciliteter

  • Pool
  • Restaurang
  • A/C
  • Gym
  • Flygplats Dubai (DXB): 35.9 km
  • Flygplats Dubai World Central (DWC): 42.7 km

Recensioner

| 4,6/5
Läs recensionerna här

Hotellbeskrivning

Asma Hotel ligger i Dubai (i området Al Barsha), 2 min med bil från Mall of the Emirates och 7 min från Burj Al Arab. Detta hotell ligger 9,9 km från Marina Beach och 14,9 km från Burj Khalifa. Känn dig som hemma i ett av de 232 luftkonditionerade rummen med smart-tv. Gratis wi-fi gör att du kan hålla dig uppkopplad. Privat badrum med badkar eller dusch, regndusch och gratis toalettartiklar. På rummet finns telefon, värdeförvaringsskåp och skrivbord. Avstånd avrundas till närmsta decimal.

Fatima Abdullah Mohammed Rasheeds moské - 0,4 km
Al Barsha Pond Park - 0,9 km
Ski Dubai - 1,3 km
Mall of the Emirates - 1,4 km
Jebel Ali Race Course - 3,7 km
Dubai College - 3,9 km
Souk Madinat Jumeirah - 4 km
Wild Wadi Water Park - 4,5 km
Burj Al Arab - 4,7 km
Dubai Hills Mall - 7 km
Umm Suqeims Beachstrand - 7,5 km
Alserkal Avenue Arts District - 7,5 km
Kite Beach - 8,5 km
Palm West-stranden - 9,1 km
Dubai Marina Mall - 9,2 km

Närmaste flygplatser är:
Dubai (DXB-Dubai Intl.) - 26,8 km
Dubai (DWC-Al Maktoum Intl.) - 44,1 km
Sharjah (SHJ-Sharjah Intl.) - 56,1 km

Gäster har tillgång till bland annat business-service dygnet runt, kemtvätt/tvättjänster och reception (öppen dygnet runt). Detta hotell har 2 konferensrum för olika typer av möten och events. Avgiftsfri parkering erbjuds på plats. Du får tillgång till utomhuspool, ångbastu och dygnet runt-öppet fitnesscenter. Boendet har även gratis wi-fi, conciergetjänster och bankettsal. Ta dig en bit mat på Zaytuna Restaurant, en av de 2 restauranger detta hotell ståtar med, eller stanna på rummet och nyttja dess rumsservice (under begränsade tider). Mindre måltider finns även på deras kafé. Frukost enligt egen beställning serveras dagligen mot en avgift från 06.30 till 10.30.

Du kommer att ombes att betala följande avgifter på boendet – avgifterna kan inkludera tillämpliga skatter:

  • Deposition: AED 500 per boende, per vistelse
  • Stadsskatt: 15.00 AED per boende per natt
  • Staden föreskriver en turismavgift som debiteras på boendet. Avgiften är AED 15.00 för det första sovrummet per natt och ökar med AED 15.00 per natt för varje extra sovrum.

Vi har listat alla tilläggsavgifter som boendet har upplyst oss om.

  • Avgift för frukost enligt egen beställning: AED 50 för vuxna och AED 30 för barn
  • Avgift för extrasäng: AED 100.0 per natt

Det är möjligt att listan ovan inte är fullständig, samt att avgifter och depositioner inte inkluderar skatt. Observera att dessa kan komma att ändras.

  • Djur och assistanshundar är ej tillåtna.
  • Gratis wi-fi på rummet (max enheter: 4). Wi-fi i allmänna utrymmen är också gratis (max enheter: 4).
  • Kontantfria betalningsmetoder är tillgängliga för alla transaktioner.

Karta

Laddar sökresultatet...