Apartamentos Teneguia

Puerto de la Cruz, Spanien Flagga - Spanien

Faciliteter

  • pool
  • uppvärmd pool
  • Flygplats Teneriffa norra (TFN): 27.4 km (27 mins)
  • Flygplats Tenerife (TFS): 91.5 km (1 hour 7 mins)

Recensioner

| 3,7/5
Läs recensionerna här

Hotellbeskrivning

Detta lägenhetshotell ligger centralt i Puerto de la Cruz, en fem minuters bilfärd från både Plaza del Charco och Lago Martianezs simbassänger. Detta lägenhetshotell ligger 26,2 km från Teide nationalpark och 0,8 km från Playa Jardin. Slå dig till ro i den här lägenheten och gör dig hemmastadd i pentryt, som har ett kylskåp och en spishäll. Det finns en privat balkong. En satellit-tv erbjuder underhållning. Bekvämligheter som ingår är telefon och städning varje vecka. Du kan också be om att få gratis spjälsäng. Avstånd avrundas till närmsta decimal.

Castillo San Felipe de Barajas - 0,2 km
Tenerife Beaches - 0,3 km
Playa Jardin - 0,3 km
Museo Arqueológico del Puerto de La Cruz - 0,7 km
Plaza del Charco - 0,8 km
La Vola - 0,8 km
Teatro Timanfaya - 0,8 km
Playa del Muelle - 0,8 km
San Juan-kyrkan - 0,9 km
Dock of Puerto de la Cruz - 0,9 km
Museo de Arte Contemporáneo Eduardo Westerdahl - 0,9 km
Puerto de la Cruz rådhus - 1 km
Nuestra Señora de la Pena de Francia kyrka - 1 km
San Telmo-promenaden - 1,1 km
Taoro Park - 1,2 km

Närmaste flygplatser är:
Santa Cruz de Tenerife (TFN-Tenerife North) - 27,8 km
Teneriffa (TFS-Tenerife del sur) - 94,4 km

Rekommenderad flygplats för detta lägenhetshotell är Teneriffa (TFS-Tenerife del sur).

Gäster har tillgång till bland annat expressutcheckning, reception (öppen dygnet runt) och bagageförvaring. Här har du tillgång till fritidsnöjen som utomhuspool och fitnesscenter. Boendet har även gratis wi-fi, hjälp med bokning av biljetter och guidade turer och rabatt på närliggande fitnesscenter. Frukostbuffé serveras dagligen mot en avgift från 07.30 till 10.00. Detta boende kommer att renoveras mellan 17 januari 2025 och 31 maj 2025 (slutdatum kan komma att ändras). Följande områden påverkas:
  • Pool

Alternativa bekvämligheter finns tillgängliga på annan plats under renoveringsarbetet.

Under renoveringens gång gör man allt man kan för att minska oljud och störningar.
  • Avgift för frukostbuffé: EUR 8.50 för vuxna och EUR 6.00 för barn
  • Avgift för husdjur: EUR 5 per husdjur per natt
  • Inga avgifter tas ut för assistanshundar
  • Avgift för värdeförvaringsskåp på rummet: EUR 2.75 per dag

Det är möjligt att listan ovan inte är fullständig, samt att avgifter och depositioner inte inkluderar skatt. Observera att dessa kan komma att ändras.

  • Kontanttransaktioner på boendet kan inte överstiga EUR 1000, på grund av statliga bestämmelser. Du kan få mer information genom att kontakta boendet med kontaktinformationen i bokningsbekräftelsen.
  • Poolen är tillgänglig mellan 09.00 och 17.30.
  • Anslutande rum kan erbjudas i mån av tillgång. Gäster kan be om anslutande rum genom att kontakta boendet direkt med kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen.
  • Husdjur tillåts endast i vissa rum och det tillämpas även andra begränsningar vad gäller husdjur (tilläggsavgifter tillkommer, mer information hittar du i avsnittet om avgifter). Gäster kan tillåtas att ta med sig husdjur om de kontaktar boendet direkt. Kontaktuppgifter finns i bokningsbekräftelsen.
  • Boendet rengörs av städpersonal.

Karta