Staycity Aparthotels West End
Edinburgh,
Storbritannien
Faciliteter
- Flygplats Edinburgh (EDI): 12.8 km
- Kokvrå
- Hiss
- WiFi
- Parkering
Hotellbeskrivning
Mitt i Edinburgh ligger Staycity Aparthotels, Edinburgh, West End med femton minuters promenadväg till både Princes Street och Grassmarket. Detta hotell ligger 1,4 km från Princes Street Gardens och 2,7 km från Murrayfield Stadium.
Den vänliga personalen i receptionen är behjälpliga vid alla eventuella frågor. Bagageförvaring, kassaskåp och en drickautomat bidrar till en komfortabel vistelse. Internet (wifi) i de allmänna utrymmena gör det möjligt för gästerna att hålla kontakt med omvärlden. Vid resedisken erbjuds assistans för bokningar av utflykter. Lägenhetshotellet tillhandahåller en rad handikappanpassade faciliteter. Hiss och rullstolsanpassade faciliteter finns att tillgå. Här finns en rad butiker att shoppa loss i. På lekplatsen kan barnen leka så mycket de vill. Gästerna kan parkera sitt fordon i garaget eller på parkeringsplatsen (avgiftsbelagt). Som ytterligare service erbjuds en 24 timmars säkerhetstjänst, medicinsk assistans, rumservice, tvättservice och en tvättautomat. Vid affärsfrågor hjälper businesscentret gärna till. På businesscentret finns en faxapparat.
Det erbjuds rum med luftkonditionering, centralvärme, ett vardagsrum, ett kök och ett badrum. Rummen som erbjuds har antingen en dubbelsäng, en queensize-säng, en kingsize-säng eller en bäddsoffa. Separata sovrum kan arrangeras. Vid behov kan även extrasängar organiseras. På rummet finns det ett skrivbord. En fullt utrustad kokvrå med ett kylskåp, en spis, en mikrovågsugn, en te-/kaffemaskin, en diskmaskin och en bakugn är en del av standardutbudet. Det finns också en tvättmaskin, ett strykjärn med strykbräda och en torktumlare. En telefon, en TV med satellit- och kabelmottagning, en CD-spelare, en DVD-spelare och wifi (gratis) innebär att njutning står på schemat. I badrummet finns en dusch. Även hårtork står till förfogande. Något särskilt gästerna av kosmetika och ett urval av handdukar i badrummen. Förutom detta finns möjligheten att boka rullstolsanpassade rum med barrärfritt badrum. Hotellet erbjuder familjerum, rökfria rum och rökrum.
Det finns en matsal. En kontinental frukost lockar de mest morgontrötta gästerna ur sängen.


