Eastern And Oriental Hotel

George Town, Malaysia Flagga - Malaysia

Faciliteter

  • Pool
  • •
  • Gym
  • •
  • Spa
  • •
  • Flygplats Penang (PEN): 20.2 km

Hotellbeskrivning

Mitt i George Town ligger Eastern And Oriental Hotel, en knapp fem minuters bilfärd från KOMTAR och Gurney Drive. Detta hotell i lyxstil ligger 4,7 km från Gurney Plaza och 6,3 km från Penang Adventist Hospital. Känn dig som hemma i ett av de 232 luftkonditionerade rummen med minibar och espressobryggare. Gratis wi-fi gör att du kan hålla dig uppkopplad. Badrum med badkar eller dusch, bidéer och badrockar. På rummet finns telefon, värdeförvaringsskåp och kaffe- och tebryggare. Avstånd avrundas till närmsta decimal.

Cheong Fatt Tze Mansion - 0,4 km
Penangs statsmuseum - 0,5 km
S:t Georges kyrka - 0,6 km
Pinaon Time Tunnel - 0,6 km
Georgetown UNESCO:s historiska plats - 0,8 km
Barmhärtighetens gudinnas tempel - 0,8 km
Loo Pun Hong - 0,9 km
Penangs rådhus - 0,9 km
SENTRAL College Penang - 0,9 km
Pasar Chowrasta - 0,9 km
Queen Street - 1 km
Pinang Peranakan Mansion - 1 km
Fort Cornwallis - 1 km
Padang Kota Lama - 1 km
Queen Victoria Clock Tower - 1,1 km

Eastern And Oriental Hotel rekommenderar att du använder flygplatsen Penang (PEN-Penang Intl.) - 19,5 km

Gäster har tillgång till bland annat business-service, kemtvätt/tvättjänster och reception (öppen dygnet runt). Planerar du ett event i George Town? På detta hotell finns det event- och konferensutrymmen på upp till 700 kvadratmeter, däribland konferensrum och 10 mötesrum. Gäster erbjuds flygtransfer tur/retur mot en avgift (tillgänglig dygnet runt), och avgiftsfri parkering finns på plats. Skäm bort dig med ett besök på deras spa, som erbjuder bland annat massage. Här har du tillgång till bland annat utomhuspool och fitnesscenter. Boendet har även gratis wi-fi, conciergetjänster och barnpassning mot en avgift. Detta hotell har 4 restauranger med bra mat om du inte bara vill stanna på rummet och njuta av rumsservice dygnet runt. På deras 3 kaféer serveras enklare måltider.Avsluta dagen med en drink på boendets bar eller bar vid poolen. Frukostbuffé serveras dagligen mot en avgift från 06.30 till 10.30.

Du kommer att ombes att betala följande avgifter på boendet – avgifterna kan inkludera tillämpliga skatter:

  • Stadsskatt: 3.00 MYR per boende per natt

Vi har listat alla tilläggsavgifter som boendet har upplyst oss om.

  • Avgift för frukostbuffé: MYR 88 för vuxna och MYR 60 för barn
  • Avgift för flygtransfer: MYR 374.22 per fordon (enkel resa, max. antal passagerare 3)
  • Tidig incheckning är tillgänglig mot en avgift (i mån av tillgänglighet)
  • Sen utcheckning är möjlig mot en avgift (endast i mån av tillgång)
  • Avgift för extrasäng: MYR 413 per natt
  • En anläggningsavgift ger dig tillgång till: pool, fitnesscenter

Det är möjligt att listan ovan inte är fullständig, samt att avgifter och depositioner inte inkluderar skatt. Observera att dessa kan komma att ändras.

  • Poolen är tillgänglig mellan 07.00 och 19.00.
  • Endast registrerade gäster är tillåtna på boendets rum.
  • Djur och assistanshundar är ej tillåtna.

Karta

Laddar sökresultatet...