Akelarre - Relais & Châteaux
San Sebastián,
Spanien
Faciliteter
- Pool
- Bar
- A/C
- Gym
- Spa
- Flygplats Bilbao (BIO): 102 km
- Gym/fitness center
- Inomhuspool
- Hiss
- Utomhuspool
- Restaurang
- Spa
- WiFi
- Parkering
- Luftkonditionering
- Bar
Hotellbeskrivning
Akelarre - Relais & Châteaux ligger i San Sebastián (i området Igueldo), tio minuter med bil från både Monte Igueldo och Royal Palace of Miramar. Detta hotell i lyxstil ligger 2,6 km från Biscayabukten och 4,8 km från El Peine de los Vientos.
Den vänliga personalen i receptionen är behjälpliga vid alla eventuella frågor. Till faciliteterna hör bagageförvaring och kassaskåp. Gästerna kan använda sig av wifi-uppkopplingen som finns tillgänglig i de allmänna utrymmena. Vid resedisken erbjuds assistans för bokningar av utflykter. Hotellet tillhandahåller en rad handikappanpassade bekvämligheter. Boendets faciliteter är handikappsanpassade och har en hiss. Den sprakande elden i kaminen ger avkoppling. För en bekväm vistelse kan gästerna nyttja boendet faciliteter, inklusive trädgården. På hotellet finns även ett TV-rum och ett bibliotek. Gästerna kan parkera i garaget eller på parkeringsplatsen (gratis). På hotellet erbjuds även en 24 timmars säkerhetstjänst, en biluthyrning, transferservice, rumservice, tvättservice, en tvättautomat och flygbuss. Kostnadsfritt står till gäster förfogande dagstidningen att finna.
I rummen finns luftkonditionering och centralvärme. Rummen har antingen en balkong eller en terrass från vilken gästerna kan njuta av havsutsikten. Rummen som erbjuds har antingen en dubbelsäng eller en kingsize-säng. Vid behov kan även extrasängar organiseras. Rummen är dessutom inredda med ett kassaskåp och en minibar. En telefon, en TV-apparat och wifi (gratis) innebär optimal komfort. Till rummens fördel hör de tofflor som gästerna erbjuds. I badrummet finns en dusch och ett badkar, samt hårtork och badrockar. Här finns möjligheten att boka rullstolsanpassade rum. Boendet erbjuder rökfria rum.
Bassängerna inomhus och utomhus passar bra för både avslappning och regelmässig vattenträning. En solterrass bjuder in till avkoppling. En bubbelpool lockar till sköna stunder. Här erbjuds även aktiviteter och faciliteter som gym, aerobics, spa, en bastu, ångbad, en hamam och massagebehandlingar.
På boendet finns en restaurang, ett café och en bar. Här erbjuds frukost, lunch och middag.

