Al Habtoor Polo Resort

Dubai, Förenade Arabemiraten Flagga - Förenade Arabemiraten

Faciliteter

  • Pool
  • Restaurang
  • Bar
  • A/C
  • Gym
  • Spa
  • Flygplats Dubai (DXB): 30.5 km
  • Flygplats Dubai World Central (DWC): 46.5 km

Recensioner

| 4,3/5
Läs recensionerna här

Hotellbeskrivning

Al Habtoor Polo Resort ligger centralt i Dubai, en kvarts bilfärd från både Global Village och Hamdan Sports Complex. Detta hotell med familjevänlig profil ligger 23,9 km från Dubai World Trade Centre och 24,5 km från Dubai Creek. Känn dig som hemma i ett av de 149 luftkonditionerade rummen med iPod-dockningsstationer och platt-tv. Rummen har privata balkonger. Gratis wi-fi gör att du kan hålla dig uppkopplad. Privat badrum med dush över badkar, djupa badkar och lyxtoalettartiklar. Avstånd avrundas till närmsta decimal.

Dubai Outlet Mall shoppingcenter - 9,8 km
Zayed University - 10,9 km
Global Village - 11,5 km
Emirates Aviation University - 13,9 km
Hamdan Sports Complex - 14,1 km
American University in the Emirates - 16,2 km
IMG Worlds of Adventure - 16,3 km
S P Jain School of Global Management Dubai - 16,3 km
Restless Planet - 17,8 km
Dubailand - 18,4 km
Trump International Golf Club, Dubai - 18,7 km
Dubai Butterfly Garden - 20 km
Dubai Miracle Garden - 20,2 km
Arabian Ranches Golf Club - 20,4 km
Dubai Science Park - 20,8 km

Närmaste flygplatser är:
Dubai (DXB-Dubai Intl.) - 33,5 km
Dubai (DWC-Al Maktoum Intl.) - 40,9 km
Sharjah (SHJ-Sharjah Intl.) - 47,3 km

Rekommenderad flygplats för Al Habtoor Polo Resort är Dubai (DXB-Dubai Intl.).

Gäster har tillgång till bland annat business-service, gratis dagstidningar i lobbyn och kemtvätt/tvättjänster. Planerar du ett event i Dubai? På detta hotell finns det event- och konferensutrymmen på upp till 800 kvadratmeter, däribland konferensrum och mötesrum. Gratis parkeringsservice erbjuds på plats. Koppla av på deras fullständiga spa, där du kan njuta av massage. Här har du bland annat tillgång till utomhustennisbanor, utomhuspool och bastu. Detta hotell har även gratis wi-fi, conciergetjänster och danssal. Ta dig en bit mat på Horse & Hound, en av de 3 restauranger detta hotell ståtar med, eller stanna på rummet och nyttja dess rumsservice dygnet runt. Mindre måltider finns även på deras kafé. Koppla av med en drink på boendets bar vid poolen eller en av 6 barer/lounger. Frukostbuffé serveras dagligen mot en avgift från 07.30 till 11.00.

Du kommer att ombes att betala följande avgifter på boendet – avgifterna kan inkludera tillämpliga skatter:

  • Stadsskatt: 20.00 AED per boende per natt
  • Staden föreskriver en turismavgift som debiteras på boendet. Avgiften är AED 20.00 för det första sovrummet per natt och ökar med AED 20.00 per natt för varje extra sovrum.

Vi har listat alla tilläggsavgifter som boendet har upplyst oss om.

  • Avgift för frukostbuffé: AED 80 per person (ungefärligt pris)
  • Husdjursavgift: AED 100 per husdjur (varierar beroende på vistelsens längd) plus en engångsavgift för städning på AED 150
  • Inga avgifter tas ut för assistanshundar
  • Avgift för extrasäng: AED 150.0 per natt

Det är möjligt att listan ovan inte är fullständig, samt att avgifter och depositioner inte inkluderar skatt. Observera att dessa kan komma att ändras.

  • Anslutande rum kan erbjudas i mån av tillgång. Gäster kan be om anslutande rum genom att kontakta boendet direkt med kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen.

Karta

Laddar sökresultatet...