Rixwell Elefant Hotel

Riga, Lettland Flagga - Lettland

Faciliteter

  • Restaurang
  • Bar
  • A/C
  • Gym
  • Avstånd till centrum: 5 km
  • Flygplats Riga (RIX): 5.7 km
  • WashingMachine
  • Reception
  • Wheelchair
  • LuggageStorage
  • DryCleaning
  • Breakfast
  • MultilingualStaff
  • Concierge
  • NewspapersInLobby
  • BusinessCenter
  • GiftShop
  • NumberOfBars
  • NumberOfRestaurants
  • Bankettsal
  • Bankomatbank
  • Flygtransferavlmningtillggsavgift
  • Konferenscenter
  • Konferenslokal
  • Konferenslokalensstorlekifot
  • Konferenslokalensstorlekimeter
  • Parkeringtillggsavgift
  • Rullstolsanpassat
  • Tillgngtillinternettrdls
  • Tillgngtilllimousineochtaxitjnst
  • Trappfrivgtillingngen

Recensioner

| 4,4/5
Läs recensionerna här

Hotellbeskrivning

I Riga (Zemgale-distriktet)

Rixwell Elefant Hotel ligger i Riga (i området Zemgale-distriktet), fem minuters bilfärd från SPICE och Lettlands universitets botaniska trädgård. Detta hotell i lyxstil ligger 4,9 km från Doma laukums (Katedraltorget) och 5,5 km från Riga slott.

Här har du tillgång till fitnesscenter, gratis wi-fi och conciergetjänster. Detta hotell har även en souvenirbutik eller tidningskiosk, en tv i allmänt utrymme och bankettsal.

Gäster har tillgång till bland annat business-service, limousine- och taxibokning och gratis dagstidningar i lobbyn. Planerar du ett event i Riga? På detta hotell finns det event- och konferensutrymmen på upp till 147 kvadratmeter, däribland konferenscenter och mötesrum. Gäster erbjuds flygtransfer från hotellet mot en avgift (tillgänglig dygnet runt), och parkering (avgift tillkommer) finns på plats.

Avstånd avrundas till närmsta decimal.

SPICE - 1,4 km
Uzvaras parks - 2,1 km
Lettlands universitets botaniska trädgård - 2,2 km
Botaniska trädgården vid universitetet - 2,3 km
Segermonumentet - 2,6 km
Golden Bowling Center - 2,9 km
Lettlands järnvägshistoriska museum - 3,1 km
Lettlands nationalbibliotek - 3,6 km
Kipsalas internationella utställningscenter - 3,7 km
Vansubron - 3,7 km
Arsenals utställningshall - 4,1 km
Riga slott - 4,1 km
Lettiska skyttarnas monument - 4,1 km
Lettlands nationalteater - 4,2 km
Nationalteatern - 4,2 km

Rixwell Elefant Hotel rekommenderar att du använder flygplatsen Riga International Airport (RIX) - 6 km



Du kan äta på hotellets restaurang, eller ta det lugnt på rummet med deras rumsservice (under begränsade tider). Avsluta dagen med en drink på boendets bar. Frukost att ta med serveras på vardagar mellan 07.00 och 10.00 och på helger mellan 07.30 och 11.00 mot en avgift.

Känn dig som hemma i ett av de 157 rummen med minibarer och platt-tv. Gratis wi-fi gör att du kan hålla dig uppkopplad, och satellit-tv erbjuder underhållning. Privat badrum med badkar eller dusch, gratis toalettartiklar och hårtorkar. På rummet finns telefon, värdeförvaringsskåp och skrivbord.

Karta

Laddar sökresultatet...