Mercure Bolton Georgian House Hotel
Manchester,
Storbritannien
Faciliteter
- Restaurang
Hotellbeskrivning
Mercure Bolton Georgian House Hotel ligger i Bolton nära flygplatsen, en fem minuters bilfärd från både Bolton Arena och Douglas Valley Golf Club. Detta hotell ligger 23,9 km från Trafford Centre och 2,7 km från University of Bolton Stadium. Känn dig som hemma i ett av de 91 rummen med LED-tv. Gratis wi-fi gör att du kan hålla dig uppkopplad, och digital-tv erbjuder underhållning. Badrummen har badkar eller dusch och hårtorkar. På rummet finns telefon, värdeförvaringsskåp och skrivbord. Avstånd avrundas till närmsta decimal.
Bolton Arena - 2,4 km
University of Bolton Stadium - 2,5 km
Middlebrook Retail & Leisure Park - 2,8 km
Haigh Country Park - 3,6 km
Douglas Valley Golf Club - 3,6 km
Haigh Hall Golf Club - 3,8 km
Bolton Golf Club - 4,6 km
Go Ape at Rivington - 6 km
Wigan Little Theatre - 6,5 km
Smithills Country Park - 6,6 km
Doffcocker Lodge - 7,1 km
Museum of Wigan Life - 7,5 km
Worthington Lakes Country Park - 7,5 km
Trencherfield Mill - 7,9 km
Bolton Old Links Golf Club - 8 km
Närmaste flygplatser är:
Manchester Airport (MAN) - 39,2 km
Liverpool (LPL-John Lennon) - 63 km
Rekommenderad flygplats för Mercure Bolton Georgian House Hotel är Manchester Airport (MAN).
Gäster har tillgång till bland annat expressincheckning, expressutcheckning och kemtvätt/tvättjänster. På detta hotell erbjuds event- och konferenslokaler såsom konferensrum och mötesrum. Avgiftsfri parkering erbjuds på plats. Här har du tillgång till fitnesscenter och kan njuta av trädgården. Detta hotell har även gratis wi-fi, en frisersalong och en tv i allmänt utrymme. Du kan äta lunch och middag på hotellets restaurang The Brasserie, som specialiserar sig på internationell gastronomi, eller bara lata dig på rummet med deras rumsservice dygnet runt. Släck törsten med din favoritdrink i boendets bar. Komplett frukost serveras på vardagar mellan 06.30 och 09.30 och på helger mellan 08.00 och 11.00 mot en avgift.- Avgift för komplett frukost: GBP 17.95 per person (ungefärligt pris)
- Avgift för husdjur: GBP 15 per husdjur per vistelse plus en engångsavgift på GBP 10 för städning
- Inga avgifter tas ut för assistanshundar
- Avgift för sen utcheckning: GBP 20 (endast i mån av tillgång)
- Extrasängar finns tillgängliga mot en tilläggsavgift
Det är möjligt att listan ovan inte är fullständig, samt att avgifter och depositioner inte inkluderar skatt. Observera att dessa kan komma att ändras.
- Anslutande rum kan erbjudas i mån av tillgång. Gäster kan be om anslutande rum genom att kontakta boendet direkt med kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen.
- Gäster kan tillåtas att ta med sig husdjur om de kontaktar boendet direkt. Kontaktuppgifter finns i bokningsbekräftelsen (tilläggsavgifter tillkommer, mer information hittar du i avsnittet om avgifter).
- Kontaktfri incheckning och kontaktfri utcheckning är tillgängliga.
- Boendet välkomnar alla gäster, oavsett sexuell läggning och könsidentitet (HBTQ+-vänligt).
