Mövenpick Resort & Spa Dead Sea

Döda havet, Jordanien Flagga - Jordanien

Faciliteter

  • Pool
  • Barnpool
  • Restaurang
  • Bar
  • A/C
  • Gym
  • Spa
  • Flygplats Amman (AMM): 64.4 km

Recensioner

| 4,6/5
Läs recensionerna här

Hotellbeskrivning

I Sweimeh ligger Mövenpick Resort & Spa Dead Sea vid havet, 1 min med bil från Kung Hussein Bin Talal konventcenter och 6 min från Amman Beach. Denna resort vid stranden ligger 17 km från Dead Sea Panoramic Complex och 22,5 km från Betania bortom Jordan. Känn dig som hemma i ett av de 346 rummen med minibarer (med vissa gratis produkter) och LCD-tv. Rummen har privata inredda balkonger/terrasser. Gratis wi-fi gör att du kan hålla dig uppkopplad, och satellit-tv erbjuder underhållning. Badrum med badkar/dusch, gratis toalettartiklar och bidéer. Avstånd avrundas till närmsta decimal.

Kung Hussein Bin Talal konventcenter - 0,8 km
Amman Beach - 2,3 km
Dead Sea Panoramic Complex - 17 km
Betania bortom Jordan - 22,5 km
Allenby Bridge - 26,1 km
Nebo - 27,4 km
Qasr el Yahud dopplats - 35,7 km
Hishams palats - 35,9 km
Basilica of Saint George - 36,6 km
Ma'in varma källor - 37 km
TAJ shoppingcenter - 48,4 km
Amman Waves - 49,3 km
Wakalatgatan - 49,3 km
Abdoun-bron - 49,6 km
USA:s ambassad - 49,7 km

Närmaste flygplatser är:
Amman (AMM-Queen Alia Intl.) - 66 km
Amman (ADJ-Marka) - 74 km

Rekommenderad flygplats för Mövenpick Resort & Spa Dead Sea är Amman (AMM-Queen Alia Intl.).

Gäster har tillgång till bland annat business-service, limousine- och taxibokning och expressincheckning. Planerar du ett event i Sweimeh? På denna resort finns det event- och konferensutrymmen på upp till 630 kvadratmeter, däribland konferenscenter och mötesrum. Gratis parkeringsservice erbjuds på plats. Skäm bort dig med ett besök på deras spa, som erbjuder bland annat massage, kroppsbehandlingar och ansiktsbehandlingar. Efter ett dopp i en av 8 utomhuspooler kan du varva ned på den privata stranden. Denna resort har även gratis wi-fi, conciergetjänster och gratis barnpassning. Njut av internationell gastronomi på Al Saraya, en av de 3 restauranger denna resort ståtar med, eller stanna på rummet och utnyttja dess rumsservice dygnet runt. Du kan även hitta lättare måltider på deras kafé. Törstig? Släck din törst på någon av boendets 3 barer/lounger eller 3 poolbarer. Frukostbuffé serveras dagligen mot en avgift från 06.30 till 10.30.
  • Avgift för frukostbuffé: JOD 15 för vuxna och JOD 6 för barn
  • Avgift för tidig incheckning: JOD 40 (endast i mån av tillgång)
  • Avgift för sen utcheckning: JOD 40 (endast i mån av tillgång)
  • Avgift för extrasäng: JOD 35.0 per natt

Det är möjligt att listan ovan inte är fullständig, samt att avgifter och depositioner inte inkluderar skatt. Observera att dessa kan komma att ändras.

  • Förhandsbokningar krävs för massage och spabehandlingar. Bokningar kan göras genom att kontakta denna resort innan ankomsten med kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen.
  • Ett barn, 5 år eller yngre, bor gratis i förälders eller vårdnadshavares rum om inga extrasängar används.
  • Endast registrerade gäster är tillåtna på boendets rum.
  • Anslutande rum kan erbjudas i mån av tillgång. Gäster kan be om anslutande rum genom att kontakta boendet direkt med kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen.
  • Djur och assistanshundar är ej tillåtna.
  • Kontaktfri incheckning och kontaktfri utcheckning är tillgängliga.

Karta

Laddar sökresultatet...