Almanac X Alcron Prague

Prag, Tjeckien Flagga - Tjeckien

Faciliteter

  • Restaurang
  • Bar
  • A/C
  • Gym
  • Spa
  • Badstu
  • Avstånd till centrum: 0 m
  • Flygplats Prag (PRG): 18.1 km
  • Terrace
  • WashingMachine
  • Reception
  • Wheelchair
  • LuggageStorage
  • DryCleaning
  • Breakfast
  • MultilingualStaff
  • Concierge
  • BusinessCenter
  • CarChargingStation
  • ComputerStation
  • ExpressCheckin
  • GiftShop
  • NumberOfBars
  • NumberOfCafes
  • NumberOfRestaurants
  • WeddingServices
  • Balsal
  • Bankettsal
  • Breddphissdrrcentimeter
  • Breddphissdrrtum
  • Cykelstlltillgngligt
  • Energisparandestrmbrytare
  • Hmtningptgstationentillggsavgift
  • Konferenscenter
  • Konferenslokal
  • Konferenslokalensstorlekifot
  • Konferenslokalensstorlekimeter
  • Lokaltgdaochorganiseraderundturerochaktiviteter
  • Matochvattensklar
  • Portierpiccolo
  • Presentationfrlokalaartister
  • Ramptillhuvudentrn
  • Shoppingpplats
  • Tillgngtilllimousineochtaxitjnst
  • Veganskamenyalternativrtillgngliga
  • Vegetariskamenyalternativrtillgngliga
  • Vegetariskfrukosttillgnglig

Recensioner

| 4,6/5
Läs recensionerna här

Hotellbeskrivning

Nära Lucerna-palatset

När du bor på Almanac X Alcron Prague i centrala Prag är du endast en kort promenad från Wenceslas-torget och tio minuters promenad från Tjeckiens nationalmuseum. Detta hotell med familjevänlig profil ligger 2,1 km från Prags nationalteater och 2,9 km från Karlsbron.

Här erbjuder man bastu och fitnesscenter. Detta hotell i art décostil har även gratis wi-fi, conciergetjänster och en souvenirbutik eller tidningskiosk.

Gäster har tillgång till bland annat business-service, limousine- och taxibokning och expressincheckning. Planerar du ett event i Prag? På detta hotell finns det event- och konferensutrymmen på upp till 544 kvadratmeter, däribland konferenscenter och mötesrum. Gäster har tillgång till hämtning vid järnvägsstationen mot en avgift och begränsad parkering finns tillgänglig på plats.

Avstånd avrundas till närmsta decimal.

Lucerna-palatset - 0,1 km
Wenceslas-torget - 0,2 km
S:t Václav - 0,4 km
Tjeckiens nationalmuseum - 0,5 km
Neues Stadthaus - 0,6 km
Na Prikope - 0,6 km
Karlstorget - 0,6 km
Mucha Museum - 0,6 km
Prag-operan - 0,7 km
Jindrisska-tornet - 0,7 km
Museum of Communism - 0,7 km
Havelska marknaden - 0,8 km
Czech Technical University - 0,8 km
Torget i Gamla Stan - 1 km
Hybernia teatern - 1 km

Almanac X Alcron Prague rekommenderar att du använder flygplatsen Vaclav Havel Airport (PRG) - 17,5 km



Hotellets gäster kan avnjuta en middag på Brasserie 1932, beställa snacks på deras kafé eller ta det lugnt på rummet med rumsservice (under begränsade tider). Släck törsten med din favoritdrink i boendets bar. Frukostbuffé serveras på vardagar mellan 07.00 och 10.30 och på helger mellan 07.00 och 11.00 mot en avgift.

Skäm bort dig och bo i ett av 204 rum med golvvärme och LCD-tv. Gratis wi-fi gör att du kan hålla dig uppkopplad, och satellit-tv erbjuder underhållning. På rummet finns telefon, värdeförvaringsskåp och skrivbord.

Karta

Laddar sökresultatet...