HS Kontiki from Luxor( Sat-Wed),or Aswan (Wed-Sat)

Luxor, Egypten Flagga - Egypten

Faciliteter

  • Bar
  • Flygplats Luxor (LXR): 8.8 km

Hotellbeskrivning

Denna båt lättar ankar och sätter segel från Luxor under åtminstone en del av din vistelse.   Känn dig som hemma i ett av de 70 rummen. Badrummen har badkar eller dusch och hårtorkar. Avstånd avrundas till närmsta decimal.

Luxortemplet - 0,1 km
Abu El-Hagag-moskén - 0,3 km
Luxor Corniche - 0,3 km
Nilen - 0,3 km
Mumifieringsmuseet - 0,4 km
Mansheya Street - 0,8 km
Luxormarknaden - 1,1 km
Luxormuseet - 1,3 km
Karnak - 1,8 km
Karnak ljus- och ljudshow - 2,1 km
Ramses III:s tempelbarkkapell - 2,7 km
Amun-Res område - 2,8 km
Thutmoses I:s obelisk - 2,9 km
Ramses II:s tempel - 3,1 km
Montu-templet - 3,2 km

Den största flygplatsen i närheten är Luxor (LXR-Luxor Intl.) - 9,6 km

Gäster har tillgång till bland annat kemtvätt/tvättjänster, reception (öppen dygnet runt) och bagageförvaring. Här erbjuds massage och du har tillgång till utomhuspool. Boendet har även wi-fi mot en avgift och conciergetjänster. När du vill äta något på detta kryssningsfartyg, kan du välja mellan deras restaurang och deras kafé. Mingla med andra gäster - här erbjuds alla gäster gratis mottagning dagligen. Avsluta dagen med en drink på boendets bar. Här erbjuds en gratis frukostbuffé dagligen mellan 07.00 och 09.00.
  • Avgift för wi-fi i allmänna utrymmen: USD 5 per dag (avgiften kan variera)

Det är möjligt att listan ovan inte är fullständig, samt att avgifter och depositioner inte inkluderar skatt. Observera att dessa kan komma att ändras.

  • Förhandsbokningar krävs för massage och spabehandlingar. Bokningar kan göras genom att kontakta detta kryssningsfartyg innan ankomsten med kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen.

Karta

Laddar sökresultatet...