Hotel Casa Lyon

Santiago de Chile, Chile Flagga - Chile

Faciliteter

  • Flygplats Pudahuel Airport (SCL): 21.3 km

Hotellbeskrivning

Hotel Casa Lyon ligger i Santiago (i området Providencia), 5 min med bil från Costanera Center och 10 min från Parque Arauco, köpcenter. Detta hotell ligger 1 km från sjukhus för medicinska centerarbetare och 1,1 km från Arturo Lopez Perez Foundation. Känn dig som hemma i ett av de 14 luftkonditionerade rummen med platt-tv. Gratis wi-fi gör att du kan hålla dig uppkopplad, och kabel-tv erbjuder underhållning. Privat badrum med badkar eller dusch, gratis toalettartiklar och hårtorkar. På rummet finns värdeförvaringsskåp. Städning erbjuds endast på vardagar. Avstånd avrundas till närmsta decimal.

Sjukhus för medicinska centerarbetare - 0,7 km
Arturo Lopez Perez Foundation - 0,9 km
Plaza Baquedano - 1 km
Parque forestal - 1,2 km
Chiles katolska universitet - 1,2 km
Clinica Santa Maria - 1,3 km
Centro Cultural Gabriela Mistral - 1,5 km
Katolska universitetets kliniska sjukhus - 1,5 km
Patio Bellavista - 1,5 km
Museo de Arte Popular Americano - 1,5 km
Barrio Lastarria - 1,7 km
Santa Lucia-kullen - 1,9 km
La Chascona - 1,9 km
Chiles nationalbibliotek - 2 km
Teatro Nescafé de las Artes - 2 km

Hotel Casa Lyon rekommenderar att du använder flygplatsen Santiago (SCL-Arturo Merino Benitez) - 19,8 km

Gäster har tillgång till bland annat business-service, reception (öppen dygnet runt) och flerspråkig personal. Njut av utsikten från deras terrassen och trädgården, och dra nytta av deras gratis wi-fi. Boendet har även conciergetjänster, en tv i allmänt utrymme och reception. Du kan äta något gott på hotellets kafé. Vill du hellre ta det lugnt på rummet har du tillgång till rumsservice (under begränsade tider). Här erbjuds en gratis frukost enligt egen beställning dagligen mellan 07.00 och 09.30. Följande anläggningar är stängda efter årstid varje år från 23 november till 2 december:
  • En av restaurangerna
  • Business-service

Du kommer att ombes att betala följande avgifter på boendet – avgifterna kan inkludera tillämpliga skatter:

  • Du kan behöva betala följande kostnader på boendet: chilensk moms (19 %). Utländska resenärer som betalar med i en utländsk valuta (t.ex. USD) och som visar upp ett giltigt pass och turistvisum som visar att de inte är bosatta i Chile kan slippa betala moms.

Vi har listat alla tilläggsavgifter som boendet har upplyst oss om.

  • Middag med värdfolket: CLP 10000

Det är möjligt att listan ovan inte är fullständig, samt att avgifter och depositioner inte inkluderar skatt. Observera att dessa kan komma att ändras.

  • Ett barn, 5 år eller yngre, bor gratis i förälders eller vårdnadshavares rum om inga extrasängar används.
  • Djur och assistanshundar är ej tillåtna.

Karta

Laddar sökresultatet...