Royalton Riviera Cancun
Puerto Morelos,
Mexiko
Puerto Morelos,
Mexiko
Royalton Riviera Cancun igger några mil utanför Cancun, omgivet av tropisk grönska och mangroveträsk.
Hotellet har ett tiotal pooler och barnen har en liten splash-park. Dagligen anordnas det aktiviteter och i tonårsloungen finns biljard, bordtennis och videospel. Du kan även delta i dansklasser, testa kajakpaddling eller besöka hotellets lyxiga spa.
Du som reser utan barn kan välja att boka ett rum i hotelldelen Hideaway som är en avskild del inom resorten. Som gäst på Hideaway har du tillgång till båda hotelldelarna. I den här delan av hotellet har du tillgång till ett poolområde, à la carte-restaurangen Dorado och en bar som endast är för vuxna. Utöver det har du så klart även tillgång till de övriga restaurangerna och barerna som finns på det gemensamma hotellområdet.
Utöver bufférestaurangen har Royalton flera à la carte-restauranger, bland annat en japansk restaurang, en italiensk trattoria, en klassisk mexicansk restaurang och ett steakhouse. Totalt ingår nio olika restauranger och tretton barer.