Waldorf Astoria Osaka
Osaka,
Japan
Faciliteter
- Pool
- Restaurang
- Gym
- Flygplats Osaka (KIX): 53.3 km
Hotellbeskrivning
Waldorf Astoria Osaka placerar dig i Osaka-området Kita, med 1 minuters körväg till Grand Front Osaka Mall och 6 minuter till Dotonbori. Detta hotell i lyxstil ligger 5,1 km från Osaka slott och 5,2 km från Osaka-jō Hall. Känn dig som hemma i ett av de 252 rummen med minibarer och platt-tv. Wi-fi (avgift tillkommer) gör att du kan hålla dig uppkopplad, och satellit-tv erbjuder underhållning. Privat badrum med badkar och dusch, gratis toalettartiklar och bidéer. På rummet finns telefon, värdeförvaringsskåp och skrivbord. Avstånd avrundas till närmsta decimal.
Osaka Station City - 0,5 km
Grand Front Osaka Mall - 0,5 km
LUCUA Osaka - 0,6 km
Umeda Sky Building - 0,7 km
Kuchu Teien Observatory - 0,8 km
Herbis Plaza - 0,8 km
Hankyu Sanbangai - 0,8 km
Hankyu Umeda-varuhuset - 0,9 km
Sankei Hall Breeze - 1 km
HEP Five Shopping Mall - 1,1 km
Pokemon Centre Osaka - 1,1 km
Umeda Arts Theater - 1,3 km
Festival Hall - 1,5 km
Osakas vetenskapsmuseum - 1,7 km
Osaka stadshus - 1,9 km
Närmaste flygplatser är:
Osaka (ITM-Itami) - 14,7 km
Kobe (UKB) - 46,3 km
Osaka (KIX-Kansai Intl.) - 54,6 km
Rekommenderad flygplats för Waldorf Astoria Osaka är Osaka (ITM-Itami).
Gäster har tillgång till bland annat kemtvätt/tvättjänster, reception (öppen dygnet runt) och flerspråkig personal. Parkering (avgift tillkommer) erbjuds på plats. Här kan du koppla av i en av deras 2 bubbelpooler, och du har dessutom tillgång till en bastu och ett dygnet runt-öppet fitnesscenter. Boendet har även gratis wi-fi och conciergetjänster. Detta hotell har 2 restauranger som serverar bra mat, som till exempel Jolie Brasserie. Du kan också välja att lata dig på rummet med rumsservice dygnet runt. Slappna av med en god drink på en av boendets 2 barer/lounger. Frukostbuffé serveras dagligen mot en avgift från 06.30 till 10.30. Detta boende kommer att renoveras mellan 19 januari 2026 och 21 januari 2026 (slutdatum kan komma att ändras). Följande områden påverkas:- Pool
Du kommer att ombes att betala följande avgifter på boendet – avgifterna kan inkludera tillämpliga skatter:
- En stadsskatt kan debiteras på boendet. Stadsskatten varierar mellan JPY 100 och 10 000 per person och natt baserat på rumspriset per natt. Observera att ytterligare undantag kan gälla. Om du vill ha mer information kontaktar du boendet med uppgifterna i bokningsbekräftelsen du har fått efter bokning.
Vi har listat alla tilläggsavgifter som boendet har upplyst oss om.
- Avgift för frukostbuffé: JPY 5500 per person (ungefärligt pris)
- Avgift för wi-fi på rummet: JPY 1100 per natt (avgiften kan variera)
- Avgift för parkering under tak: JPY 4000 per natt
Det är möjligt att listan ovan inte är fullständig, samt att avgifter och depositioner inte inkluderar skatt. Observera att dessa kan komma att ändras.
- Ett barn per registrerad vuxen bor gratis i förälders eller vårdnadshavares rum, om barnet är 11 år eller yngre och inga extrasängar används.
- Japans departement för hälsa, arbetsmarknad och välfärd kräver att alla internationella besökare uppger passnummer och nationalitet när de registrerar sig på ett boende av något slag (värdshus, hotell, motell osv.). Dessutom måste boendets ägare ta fotokopior av passen för alla gäster som registrerar sig och arkivera dessa kopior.
- Observera att vissa boenden inte tillåter gäster med tatueringar att använda boendets allmänna bad.
