Riad Le Saadien

Marrakech, Marocko Flagga - Marocko

Faciliteter

  • Restaurang
  • Bar
  • Flygplats Marrakesh (RAK): 6.2 km

Recensioner

| 4,9/5
Läs recensionerna här

Hotellbeskrivning

Riad Le Saadien ligger i Marrakech (i området Méchouar-Kasbah), fem minuter med bil från både Jemaa el-Fnaa och Majorelleträdgården. Denna riad ligger 0,7 km från Bab Agnaou och 0,7 km från Les Bains de Marrakech. Känn dig som hemma i ett av de 5 rummen som har kök med stor kyl/frys och ugn. Gratis wi-fi gör att du kan hålla dig uppkopplad. På rummet finns värdeförvaringsskåp och separata sittutrymmen. Städning erbjuds dagligen. Avstånd avrundas till närmsta decimal.

Jardin de l'Agdal (Agdals trädgård) - 0,7 km
Bab Agnaou - 0,7 km
Saadian-gravarna - 0,8 km
Les Bains de Marrakech - 0,8 km
Moskén Moulay Al Yazid - 0,8 km
El Badi-palatset - 1,3 km
Place des Ferblantiers - 1,4 km
Mellah-marknaden - 1,4 km
Koutoubia-moskén - 1,6 km
Marockanska museet för kulinarisk konst - 1,6 km
Kungliga palatset - 1,7 km
Bahia-palatset - 1,7 km
Slat al-Azama synagoga - 1,8 km
Le Grand Casino de La Mamounia - 1,8 km
Jemaa el-Fnaa - 1,8 km

Riad Le Saadien rekommenderar att du använder flygplatsen Marrakech (RAK-Menara) - 5,4 km

Gäster har tillgång till bland annat reception (öppen dygnet runt), bagageförvaring och tvättmöjligheter. Gäster erbjuds flygtransfer tur/retur mot en avgift (tillgänglig dygnet runt), och parkering (avgift tillkommer) finns på plats. Här erbjuds massage och du har tillgång till ångbastu. Boendet har även gratis wi-fi och conciergetjänster. Du kan äta gott på denna riads restaurang och kafé. Här har du även tillgång till rumsservice (under begränsade tider). Mingla med andra gäster - här erbjuds alla gäster gratis mottagning dagligen. Släck törsten med din favoritdrink i boendets bar. Här erbjuds en gratis frukost med lokala rätter dagligen mellan 08.00 och 11.00.

Du kommer att ombes att betala följande avgifter på boendet – avgifterna kan inkludera tillämpliga skatter:

  • Stadsskatt: 3.17 EUR per person per natt. Skatten gäller inte barn under 12 år.

Vi har listat alla tilläggsavgifter som boendet har upplyst oss om.

  • Avgift för flygtransfer: EUR 28 per rum (enkel resa)
  • Avgift för flygtransfer per barn: EUR 28 (enkel resa), (ålder från 2 till 18 år)
  • Avgift för parkering utan tak: EUR 5 per natt
  • Middag med värdfolket: EUR 28

Det är möjligt att listan ovan inte är fullständig, samt att avgifter och depositioner inte inkluderar skatt. Observera att dessa kan komma att ändras.

  • Förhandsbokningar krävs för massage och spabehandlingar. Bokningar kan göras genom att kontakta denna riad innan ankomsten med kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen.
  • Bil behövs för transport till och från detta boende.

Karta

Laddar sökresultatet...