Maria Pyramids House

Giza, Egypten Flagga - Egypten

Faciliteter

  • Pool

Recensioner

| 4,9/5
Läs recensionerna här

Hotellbeskrivning

Maria Pyramids House ligger centralt i Giza, en kvarts promenad från både Pyramiderna i Giza och Cheopspyramiden. Detta pensionat ligger 2,5 km från Sfinxen i Giza och 3 km från Grand Egyptian Museum. Känn dig som hemma i ett av de 5 rummen med minibarer (med vissa gratis produkter) och LCD-tv. Gratis wi-fi gör att du kan hålla dig uppkopplad, och satellit-tv erbjuder underhållning. Privat badrum med badkar och dusch, gratis toalettartiklar och bidéer. På rummet finns vattenkokare och gratis tepåsar/snabbkaffe. Städning erbjuds dagligen. Avstånd avrundas till närmsta decimal.

Pyramiderna i Giza - 0,6 km
Cheopspyramiden - 1 km
Sfinxen i Giza - 2 km
Sound and Light Theater - 2,1 km
Grand Egyptian Museum - 2,5 km
Keopspyramiden - 2,5 km
Khafrepyramiden - 2,9 km
Kairo-universitetet - 10 km
Zoo, Giza, Egypten - 10,3 km
First Mall Cairo - 10,8 km
Nilen - 11,9 km
Dream Park - 12,1 km
Egyptiska geologiska museet - 12,3 km
Manialpalatset - 12,4 km
As-Salam International Hospital - 12,5 km

Närmaste flygplatser är:
Giza (SPX-Sphinx Intl.) - 34,5 km
Kairo (CAI-Cairo Intl.) - 49,3 km

Gäster har tillgång till bland annat reception (öppen dygnet runt), värdeförvaringsskåp i receptionen och mikro i allmänt utrymme. Flygtransfer tur/retur erbjuds mot en avgift (tillgänglig dygnet runt). Här har du tillgång till inomhuspool, gratis wi-fi och en tv i allmänt utrymme. Maria Pyramids House har en snackbar/deli där gäster kan köpa nåt gott att äta. Här erbjuds en gratis kontinental frukost dagligen mellan 07.00 och 10.00.
  • Avgift för flygtransfer: USD 30 per fordon (enkel resa, max. antal passagerare 3)

Det är möjligt att listan ovan inte är fullständig, samt att avgifter och depositioner inte inkluderar skatt. Observera att dessa kan komma att ändras.

Karta

Laddar sökresultatet...