El Otel Hotel
Kairo,
Egypten
Faciliteter
- Flygplats Kairo (CAI): 19.6 km
Hotellbeskrivning
El Otel Hotel ligger centralt i Kairo, en fem minuters bilfärd från både Tahrir-torget och Egyptiska museet. Detta pensionat ligger 15,9 km från Pyramiderna i Giza och 16,6 km från Grand Egyptian Museum. Känn dig som hemma i ett av de 10 luftkonditionerade rummen. Gratis wi-fi gör att du kan hålla dig uppkopplad. Badrummen har gratis toalettartiklar och hårtorkar. På rummet finns vattenkokare och gratis tepåsar/snabbkaffe. Städning erbjuds dagligen. Avstånd avrundas till närmsta decimal.
Talaat Harb Street - 0,4 km
Midan Talaat Harb - 0,5 km
Kungliga vagnmuseet - 0,7 km
Abdeen Palace - 0,9 km
Midan Ataba - 0,9 km
Alabastersfinxen - 1 km
Mikerinospyramiden - 1 km
Tahrir-torget - 1 km
American University of Cairo - 1 km
Egyptiska museet - 1,3 km
Omar Makram-moskén - 1,3 km
Arabförbundet - 1,3 km
Museet för islamsk konst - 1,4 km
Khan el-Khalili - 1,9 km
Sharia al-Muizz li-Din Allah - 2 km
Närmaste flygplatser är:
Kairo (CAI-Cairo Intl.) - 19,1 km
Giza (SPX-Sphinx Intl.) - 43,8 km
Rekommenderad flygplats för El Otel Hotel är Kairo (CAI-Cairo Intl.).
Gäster har tillgång till bland annat reception (öppen dygnet runt), tvättmöjligheter och hiss. Flygtransfer tur/retur erbjuds mot en avgift (tillgänglig dygnet runt). Passa på att dra nytta av bland annat gratis wi-fi och hjälp med bokning av biljetter och guidade turer. Kontinental frukost serveras dagligen mot en avgift från 08.30 till 11.00.- Avgift för kontinental frukost: USD 5 per person (ungefärligt pris)
- Avgift för flygtransfer: USD 18 per fordon (enkel resa, max. antal passagerare 2)
Det är möjligt att listan ovan inte är fullständig, samt att avgifter och depositioner inte inkluderar skatt. Observera att dessa kan komma att ändras.
- Bruk av kläder är valfritt.
- Endast registrerade gäster är tillåtna på boendets rum.
- Alkohol serveras inte här.
