Waldgasthof am Letten

Nürnberg, Tyskland Flagga - Tyskland

Faciliteter

  • Flygplats Nuremberg (NUE): 23.0 km

Hotellbeskrivning

I Lauf an der Pegnitz ligger Waldgasthof am Letten på landet, en kvart med bil från både Krankenhaus Lauf - Krankenhäuser Nürnberger Land GmbH och Skilift Entenberg. Detta hotell med spa ligger 21,2 km från Nürnbergs julmarknad och 21 km från Nürnberg Messe. Känn dig som hemma i ett av de 52 rummen. Gratis fast internetanslutning och wi-fi erbjuds. Badrummen har badkar eller dusch och hårtorkar. På rummet finns telefon, värdeförvaringsskåp och skrivbord. Avstånd avrundas till närmsta decimal.

Krankenhaus Lauf - Krankenhäuser Nürnberger Land GmbH - 4,2 km
Skilift Entenberg - 10,7 km
Fränkiska bergsleden - 13,4 km
Hirtenmuseum - 13,9 km
Hersbruck Kunstmuseum - 14,1 km
PsoriSol hudklinik GmbH - 14,3 km
Dauphin Speed Event - 14,6 km
Bikepark Osternohe - 16,4 km
Tiergarten Nürnberg - 17,5 km
Culinartheater im Tiergarten - 18 km
Klinikum Nürnberg süd - 18,3 km
Museum Industriekultur - 18,6 km
Stadtpark - 19,7 km
Franken-Center - 19,9 km
1. FC Nürnberg - 20,3 km

Närmaste flygplatser är:
Nürnberg (NUE, Flughafen Nürnberg) - 23 km
Augsburg (AGB) - 170,3 km
Franz Josef Strauss International Airport (MUC) - 162,7 km
Frankfurts flygplats (FRA) - 242,5 km
Frankfurt (HHN-Frankfurt - Hahn) - 354,4 km

Gäster har tillgång till bland annat kemtvätt/tvättjänster, reception (öppen dygnet runt) och flerspråkig personal. Planerar du ett event i Lauf an der Pegnitz? På detta hotell finns det event- och konferensutrymmen på upp till 130 kvadratmeter, däribland konferensrum och 5 mötesrum. Avgiftsfri parkering erbjuds på plats. Skäm bort dig själv med ett besök på deras fullständiga spa. Boendet har även gratis wi-fi, en souvenirbutik eller tidningskiosk och bröllopstjänster. Waldgasthof am Letten har en restaurang där gästerna kan avnjuta en utsökt måltid. Man kan även köpa nåt på deras livsmedelsaffär/närbutik. Frukostbuffé serveras dagligen mot en avgift från 07.00 till 10.00.
  • Avgift för frukostbuffé: EUR 10 för vuxna och EUR 7 för barn
  • Avgift för husdjur: EUR 15 per husdjur per dag
  • Inga avgifter tas ut för assistanshundar
  • Tidig incheckning är tillgänglig mot en avgift (i mån av tillgänglighet)
  • Avgift för sen incheckning mellan 00.00 och 06.00
  • Sen utcheckning är möjlig mot en avgift (endast i mån av tillgång)
  • Spjälsäng (babysäng): EUR 20.0 per dag
  • Avgift för extrasäng: EUR 35.0 per dag

Det är möjligt att listan ovan inte är fullständig, samt att avgifter och depositioner inte inkluderar skatt. Observera att dessa kan komma att ändras.

Karta