Sofitel Ras Al Khaimah Al Hamra Beach Resort

Ras al Khaimah, Förenade Arabemiraten Flagga - Förenade Arabemiraten

Faciliteter

  • Pool
  • Restaurang
  • Bar
  • A/C
  • Spa
  • Flygplats Dubai (DXB): 84.1 km

Recensioner

| 4,7/5
Läs recensionerna här

Hotellbeskrivning

Sofitel Ras Al Khaimah Al Hamra Beach Resort ligger i Ras Al Khaimah och placerar dig 24,1 km från Al Qawasim Corniche och 26,3 km från Jazirat Al Hamra fiskeby. Detta hotell vid stranden ligger 41 km från Suwaidi pärlfarm. Känn dig som hemma i ett av de 292 luftkonditionerade rummen med minibar och LED-tv. Sängen har memory foam-madrass, duntäcken och sängtillbehör av högsta kvalitet. Rummen har privata balkonger/terrasser. Gratis wi-fi gör att du kan hålla dig uppkopplad, och kabel-tv erbjuder underhållning. Privat badrum med gratis toalettartiklar och hårtorkar. Avstånd avrundas till närmsta decimal.

Al Hamra Golfklubb - 0,5 km
Al Hamras shoppingcenter - 1,5 km
Al Hamra marina och yachtklubb - 4,4 km
Dreamland - 18 km
Super Bowling - 21,7 km
Flamingo Beach - 22,6 km
Khuzam-familjeparken - 23,1 km
Jungle Bungle - 24 km
Al Qawasim Corniche - 24,1 km
RAK pärlmuseum - 24,2 km
Al Qasr Al Ghamedh - 25 km
Jazirat Al Hamra fiskeby - 26,3 km
Tower Links Golf Club - 26,8 km
Saqr Park - 31,7 km
Suwaidi pärlfarm - 41 km

Närmaste flygplatser är:
Ras al Khaimah (RKT-Ras al Khaimah Int.) - 33,7 km
Sharjah (SHJ-Sharjah Intl.) - 68,2 km

Gäster har tillgång till bland annat business-service, kemtvätt/tvättjänster och reception (öppen dygnet runt). Detta hotell har 3 konferensrum för olika typer av möten och events. Gratis parkeringsservice erbjuds på plats. Skäm bort dig med ett besök på deras spa, som erbjuder bland annat massage, kroppsbehandlingar och ansiktsbehandlingar. Efter ett dopp i en av 4 utomhuspooler kan du varva ned på den privata stranden. Boendet har även gratis wi-fi, conciergetjänster och barnpassning mot en avgift. Ta dig en bit mat på East, en av de 3 restauranger detta hotell ståtar med, eller stanna på rummet och nyttja dess rumsservice dygnet runt. Mindre måltider finns även på deras 2 kaféer. Koppla av med en drink på boendets strandbar, bar vid poolen eller en av 3 barer/lounger. Komplett frukost serveras dagligen mot en avgift från 07.00 till 11.00.

Du kommer att ombes att betala följande avgifter på boendet – avgifterna kan inkludera tillämpliga skatter:

  • Stadsskatt: 20.00 AED per boende per natt
  • Staden föreskriver en turismavgift som debiteras på boendet. Avgiften är AED 20.00 för det första sovrummet per natt och ökar med AED 20.00 per natt för varje extra sovrum.

Vi har listat alla tilläggsavgifter som boendet har upplyst oss om.

  • Avgift för komplett frukost: AED 145 per person (ungefärligt pris)
  • Avgift för extrasäng: AED 375.0 per natt

Det är möjligt att listan ovan inte är fullständig, samt att avgifter och depositioner inte inkluderar skatt. Observera att dessa kan komma att ändras.

  • Poolen är tillgänglig mellan 06.00 och 21.00.
  • Förhandsbokningar krävs för massage och spabehandlingar. Bokningar kan göras genom att kontakta detta hotell innan ankomsten med kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen.
  • Anslutande rum kan erbjudas i mån av tillgång. Gäster kan be om anslutande rum genom att kontakta boendet direkt med kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen.
  • Djur och assistanshundar är ej tillåtna.

Karta

Laddar sökresultatet...