Scandic Resort
Hurghada,
Egypten
Faciliteter
- Pool
- Flygplats Hurghada (HRG): 10.0 km
Hotellbeskrivning
Scandic Resort ligger centralt i Hurghada, en fem minuters bilfärd från både Röda havet och Hurghada City Center. Detta lägenhetshotell vid stranden ligger 4 km från Marina Hurghada och 37,5 km från El Gouna-stranden. Skäm bort dig och bo i ett av 20 individuellt inredda rum med privata pooler och platt-tv. Rummen har privata balkonger/terrasser. Pentry utrustat med kylskåp, ugn och spishäll. Gratis wi-fi gör att du kan hålla dig uppkopplad, och satellit-tv erbjuder underhållning. Avstånd avrundas till närmsta decimal.
Röda havet - 0,4 km
Hurghadas hamn - 1,7 km
Al Mina-moskén - 1,9 km
Hurghada City Center - 2,3 km
Marina Hurghada - 2,3 km
Sackalla Square - 2,4 km
El Dahar basarer - 3,4 km
Saint Shenouda koptisk-ortodoxa kyrka - 3,6 km
Hurghadas moské - 4,2 km
Sindbad Aqua Park - 8,7 km
Hurghada marinmuseum och akvarium - 9,4 km
Hurghada Museum - 13,7 km
Sand City Hurghada - 19,8 km
Senzo Mall - 20,7 km
Aqua Park - 21,3 km
Den största flygplatsen i närheten är Hurghada (HRG-Hurghada Intl.) - 11 km
Gäster har tillgång till bland annat kemtvätt/tvättjänster, reception (öppen dygnet runt) och flerspråkig personal. Avgiftsfri parkering erbjuds på plats. Passa på att dra nytta av bland annat conciergetjänster, en souvenirbutik eller tidningskiosk och en frisersalong. Boendets strandbuss (avgift tillkommer) tar dig till stranden snabbt och enkelt. Lägenhetshotellets gäster har tillgång till rumsservice dygnet runt och kan även köpa nåt att äta i deras livsmedelsaffär/närbutik. Släck törsten med din favoritdrink i boendets strandbar. Engelsk frukost serveras mot en avgift på helger mellan 08.30 och 12.30.Du kommer att ombes att betala följande avgifter på boendet – avgifterna kan inkludera tillämpliga skatter:
- Depositionen ska betalas via banköverföring inom 72 timmar efter bokning.
Vi har listat alla tilläggsavgifter som boendet har upplyst oss om.
- Avgift för engelsk frukost: EUR 10 för vuxna och EUR 7 för barn
- Avgift för städning: EUR 5 per dag, kan variera beroende på enhetens storlek
- Avgift för extrasäng: EUR 25.0 per dag
Det är möjligt att listan ovan inte är fullständig, samt att avgifter och depositioner inte inkluderar skatt. Observera att dessa kan komma att ändras.
- Poolen är tillgänglig mellan 08.00 och 17.00.
- Djur och assistanshundar är ej tillåtna.
