Sandman Signature Mississauga Hotel
Toronto,
Kanada
Faciliteter
- Restaurang
- Bar
- Flygplats Toronto (YYZ): 11.4 km
Hotellbeskrivning
I Mississauga-området Northeast Mississauga ligger Sandman Signature Mississauga Hotel, en tio minuters bilfärd från både Square One Shopping Centre och Toronto Congress Centre. Detta hotell ligger 19,4 km från Yorkdale Shopping Centre och 27,3 km från Rogers Centre. Känn dig som hemma i ett av de 224 rummen med mikrovågsugn och platt-tv. Sängen har bäddmadrass och sängtillbehör av högsta kvalitet, och samtliga rum har en bäddsoffa. Med gratis fast internetanslutning och wi-fi håller du dig uppkopplad, medan kabelkanaler står för underhållningen. Privat badrum med dusch, gratis toalettartiklar och hårtorkar. Avstånd avrundas till närmsta decimal.
Iceland Arena - 2,3 km
Paramount Fine Foods Centre - 3 km
Centennial Park - 4,4 km
Mississauga Grand Banquet and Convention Centre - 5 km
Red Rose Convention Centre - 6 km
Apollo Convention Centre - 6,7 km
Royal Woodbine Golf Club - 7,3 km
Square One Shopping Centre - 7,3 km
Sherway Gardens - 8,2 km
Mississauga Celebration Square - 8,4 km
Dixie Outlet Mall - 8,5 km
Living Arts Centre - 8,6 km
Mississauga Civic Centre - 8,6 km
Heartland Town Centre - 8,9 km
Mississauga Convention Centre - 8,9 km
Närmaste flygplatser är:
Toronto, ON (YYZ-Pearson Intl.) - 9,7 km
Toronto, Ontario (YTZ-Billy Bishop Toronto City) - 27,1 km
Rekommenderad flygplats för Sandman Signature Mississauga Hotel är Toronto, ON (YYZ-Pearson Intl.).
Gäster har tillgång till bland annat gratis internet, expressincheckning och expressutcheckning. Planerar du ett event i Mississauga? På detta hotell finns det event- och konferensutrymmen på upp till 752 kvadratmeter, däribland konferensrum och mötesrum. Flygtransfer tur/retur är gratis (tillgänglig dygnet runt). Du får tillgång till bland annat inomhuspool, bubbelpool och dygnet runt-öppet fitnesscenter. Boendet har även gratis wi-fi, shopping på boendet och bankettsal. På Denny's Restaurant, en restaurang som specialiserar sig på amerikanska köket, kan du äta lunch, middag och brunch. Man serverar även tilltugg på ders kafé, och du har tillgång till rumsservice (under begränsade tider). Avsluta dagen med en drink på boendets bar. Komplett frukost serveras mot en avgift.- Avgift för komplett frukost: CAD 10.00–25.00 per person (ungefärligt pris)
- Avgifter för parkering efter utcheckning: CAD 15 per natt
- Avgift för husdjur: CAD 30 per boende per natt (maximalt CAD 150 per vistelse)
- Inga avgifter tas ut för assistanshundar
Det är möjligt att listan ovan inte är fullständig, samt att avgifter och depositioner inte inkluderar skatt. Observera att dessa kan komma att ändras.
- Poolen är tillgänglig mellan 09.00 och 22.00.
- Upp till 2 barn, 14 år eller yngre, bor gratis i förälders eller vårdnadshavares rum om inga extrasängar används.
- Anslutande rum kan erbjudas i mån av tillgång. Gäster kan be om anslutande rum genom att kontakta boendet direkt med kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen.
- Husdjur tillåts endast i vissa rum och det tillämpas även andra begränsningar vad gäller husdjur (tilläggsavgifter tillkommer, mer information hittar du i avsnittet om avgifter). Gäster kan tillåtas att ta med sig husdjur om de kontaktar boendet direkt. Kontaktuppgifter finns i bokningsbekräftelsen.
- Boendet välkomnar alla gäster, oavsett sexuell läggning och könsidentitet (HBTQ+-vänligt).
