Historic City view Suites

Los Angeles, USA Flagga - USA

Faciliteter

  • Flygplats Los Angeles (LAX): 32.9 km

Hotellbeskrivning

Historic City view Suites ligger centralt i Los Angeles, en fem minuters bilfärd från både Walt Disney Concert Hall och Echo Park Lake. Detta hotell ligger 3,8 km från Dodger Stadium och 6,3 km från L.A. Live. Känn dig som hemma i ett av de 10 individuellt inredda rummen som har pentry med kylskåp och mikrovågsugn. Gratis wi-fi gör att du kan hålla dig uppkopplad, och en 40-tums LCD-tv står för underhållningen. På rummet finns strykjärn/strykbräda. Städning erbjuds på begäran. Avstånd avrundas till närmsta decimal.

Los Angeles State Historic Park - 0,9 km
LAC+USC Medical Center - 1,8 km
Olvera St - 2,4 km
Keck Hospital of USC - 2,8 km
Cathedral of Our Lady of the Angels - 3,2 km
Dodger Stadium - 3,3 km
Los Angeles City Hall - 3,3 km
Ahmanson Theatre - 3,4 km
Dorothy Chandler paviljongen - 3,5 km
Walt Disney Concert Hall - 3,7 km
Grand Central Market - 3,7 km
The Broad - 3,8 km
Pershing Square - 4,2 km
Echo Park Lake - 4,5 km
Orpheum Theatre - 4,8 km

Närmaste flygplatser är:
Burbank, Kalifornien (BUR-Hollywood Burbank) - 21,2 km
Hawthorne, CA (HHR-Hawthorne Municipal) - 24,6 km
Los Angeles Internationella Flygplats (LAX) - 33 km
Long Beach, Kalifornien (LGB-Long Beach Municipal) - 44,2 km

Rekommenderad flygplats för Historic City view Suites är Los Angeles Internationella Flygplats (LAX).

Gäster har tillgång till bland annat expressutcheckning, flerspråkig personal och tvättmöjligheter. Flygtransfer tur/retur erbjuds mot en avgift (tillgänglig dygnet runt). Njut av utsikten från deras terrassen och dra nytta av deras gratis wi-fi och gratis tillgång till närliggande fitnesscenter. Detta hotell i beaux arts-stil har även info om cykelturer och cykelparkering. Gäster kan enkelt ta sig till stranden med boendets strandbuss (avgift tillkommer). Du kan äta gott på Artoz & Fun, en café med loungebar som specialiserat sig på kaliforniska köket, eller på deras kafé. Här erbjuds en gratis kontinental frukost dagligen mellan 08.00 och 10.00.
  • Avgift för flygtransfer: USD 29 per person (enkel resa)
  • Avgift för husdjur: USD 20 per husdjur per dag
  • Inga avgifter tas ut för assistanshundar
  • Avgift för tidig incheckning: USD 10 (endast i mån av tillgång)
  • Sen utcheckning är möjlig mot en avgift (endast i mån av tillgång)

Det är möjligt att listan ovan inte är fullständig, samt att avgifter och depositioner inte inkluderar skatt. Observera att dessa kan komma att ändras.

  • Det är möjligt att barn inte är berättigade till gratis frukost.
  • Husdjur tillåts endast i vissa rum (avgifter tillkommer, information om detta under Avgifter). Gäster kan få ett av dessa rum genom att kontakta receptionen direkt med hjälp av informationen i bokningsbekräftelsen.
  • Kontantfria betalningsmetoder är tillgängliga för alla transaktioner.
  • Kontaktfri incheckning och kontaktfri utcheckning är tillgängliga.

Karta

Laddar sökresultatet...