Hôtel Majorelle
Marocko,
Marocko
Faciliteter
- Restaurang
Hotellbeskrivning
Hôtel Majorelle ligger centralt i Marrakech, en 2 minuters bilfärd från Majorelleträdgården och 6 minuter från Jemaa el-Fnaa. Detta hotell ligger 1,6 km från Musée Yves Saint Laurent och 1,7 km från Berbermuseet. Känn dig som hemma i ett av de 51 luftkonditionerade rummen med platt-tv. Gratis wi-fi gör att du kan hålla dig uppkopplad, och digital-tv erbjuder underhållning. Badrummen har dush över badkar, djupa badkar och gratis toalettartiklar. På rummet finns telefon, skrivbord och mörkläggningsgardiner. Avstånd avrundas till närmsta decimal.
Musée Yves Saint Laurent - 1,8 km
Majorelleträdgården - 1,9 km
Berbermuseet - 2,1 km
Business Services Center - 2,6 km
Zaouia El Abassia - 2,7 km
Zawiya Sidi Bel Abbes - 2,8 km
Place Bab Doukkala - 2,8 km
Ecomusee Berbere - 2,8 km
Carré Eden shoppingcenter - 3 km
Marrakech Plaza - 3,1 km
Bab Doukkala-moskén - 3,2 km
Avenue Mohamed VI - 3,2 km
Dar el Bacha-palatset - 3,4 km
Grand Poste Gueliz - 3,4 km
Parfymmuseet - 3,4 km
Hôtel Majorelle rekommenderar att du använder flygplatsen Marrakech (RAK-Menara) - 9 km
Gäster har tillgång till bland annat kemtvätt/tvättjänster, reception (öppen dygnet runt) och flerspråkig personal. Flygtransfer tur/retur erbjuds mot en avgift (tillgänglig dygnet runt). Njut av utsikten från deras terrassen och dra nytta av deras gratis wi-fi och conciergetjänster. Detta hotell har även bröllopstjänster, en tv i allmänt utrymme och bankettsal. Ta en bit mat på någon av de många matställena detta hotell erbjuder. Här finns bland annat 2 restauranger och 2 kaféer. Frukostbuffé serveras dagligen mot en avgift från 07.00 till 10.30.Du kommer att ombes att betala följande avgifter på boendet – avgifterna kan inkludera tillämpliga skatter:
- Stadsskatt: 13.20 MAD per person per natt. Skatten gäller inte barn under 12 år.
Vi har listat alla tilläggsavgifter som boendet har upplyst oss om.
- Avgift för frukostbuffé: MAD 50 för vuxna och MAD 35 för barn
- Avgift för flygtransfer: MAD 200 per rum (enkel resa)
- Avgift för sen utcheckning: MAD 200 (endast i mån av tillgång)
- Avgift för värdeförvaringsskåp på rummet: MAD 20 per dag
Det är möjligt att listan ovan inte är fullständig, samt att avgifter och depositioner inte inkluderar skatt. Observera att dessa kan komma att ändras.
- Kontaktfri incheckning är tillgänglig.
